HaberlerPiyasalar

Altın ABD ekonomisinin yeniden açılma planları ile düştü

0

Haber Kaynağı: bloomberght.com

Altın fiyatları, ABD ekonomisinin yeniden açılmasına ilişkin planlar ve virüse karşı ilaç geliştirmede ilerlemeler ile düştü

Altın fiyatları, ABD ekonomisinin yeniden açılmasına ilişkin planlar ve koronavirüsün tedavisine yönelik ilaç geliştirmede görülen ilerlemeler ile birlikte, yatırımcıların dikkatlerini güvenli liman niteliğindeki altının görünümüne çevirmeleri ile birlikte düştü.

ABD Başkanı Donald Trump, eyaletlere ve işverenlere dört hafta içinde en sıkı sosyal mesafe uygulamalarında hafiflemeye gitme olanağı sağlayan ABD ekonomisinin yeniden açılmasına ilişkin esasları açıkladı. Yatırımcılar ayrıca Gilead Sciences Inc.’nin şirketin ilacını kullanan koronavirüs hastalarında iyileşme görüldüğü yolundaki açıklamasını da dikkatle izliyorlar.

Ancak altın genel ekonomik tablonun kasvetli olmasından dolayı haftayı küçük bir kazançla geçmeye hazırlanıyor. 5 milyondan fazla Amerikalı geçen hafta işsizlik maaşından yararlanmak için başvuruda bulundu ve bunun sonucu ABD’de koronavirüs salgının hızlanmasından sonra geçen dört haftalık sürede başvuru sayısı 22 milyona ulaştı. Çin ekonomisi, Cuma günü açıklanan verilere göre, ilk çeyrekte on yıllardır ilk kez daralma yaşadı.

Spot altın, geçen hafta yüzde 4.7 ve bu hafta yüzde 0.5 yükseldi ve Singapur saati ile 11:26’da yüzde 0.7 aşağıda 1,705.65 dolar seviyesinde seyrediyordu. Fiyatlar Salı günü 1,747.36 dolar ile Kasım 2012’den beri güniçi en yüksek seviyesini gördü.

Singapur’da IG Asia piyasa stratejisti Jingyi Pan, “Başkan Donald Trump’ın önümüzdeki 1 aylık dönemde çeşitli eyaletlerde ekonominin yeniden açılmasına yönelik esasları açıklamasına karşın, aralarında New York’un da bulunduğu virüsten en fazla etkilenen bölgelerin bu yarışta önde gitmesi beklenmiyor. Bunlar ABD ekonomisinin karşı karşıya bulunmayı sürdürdüğü belirsizlikler,” dedi ve “altındaki düşüş, fiyatların halen 1,700 dolar seviyesinin üzerinde destek bulmaya devam etmesi ile birlikte  şimdilerde ılımlı görünüyor. Şu anda eldeki sorun Kovid-19’un sebep olduğu ekonomik hasar. Bu durum, yatırımcıların belirsizliklerle mücadele etmesi ile birlikte altına desteğin sürmesini sağlar” şeklinde görüş bildirdi.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 1 düşerek ons başına 15.34 dolara gerilerken, platin yüzde 1.7 kayıpla ons başına 776.65 dolara indi be paladyum yüzde 1.2 değer kazanarak ons başına 2,197.47 dolara ulaştı.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.4 düştü ve haftalık kazancını daralttı. Tipik bir şekilde, güçlü ABD doları, dolar ile fiyatlanan altını olumsuz etkiliyor.

*ABD’de federal hükümet ekonominin yeniden açılması için planlar oluştururken, dünyanın diğer kısmında tablo daha farklı. Japonya OHAL ilan ederken, Singapur vaka sayısındaki en büyük artışı açıkladı ve İngiltere kısıtlamaları üç hafta uzattığını duyurdu. New York’taki kapalılık durumu 15 Mayıs’a kadar uzatıldı.

*Dünyanın en büyük madencilik şirketi Newmont Corp.’un CEO’su Tom Palmer, küresel ekonominin koronavirüsün etkisini hissetmeye devam etmesi ile birlikte, altının ons başına 2,000 dolara ulaşabileceğini ve önümüzdeki beş yıl boyunca yüksek seviyelerde kalabileceğini söyledi.

piyasafx

Dolar ABD ekonomisinin açılması planıyla önemli paralar karşısında geriledi

Previous article

Dolar G – 10 paraları karşısında “zayıf petrol” ile yükseldi

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler