Haberler

Altın vadelileri risk iştahının azalması ile yükseldi

0

Haber Kaynağı: bloomberght.com

Altın vadeli kontratları, petrol piyasasında yaşanan kargaşanın güvenli liman alımlarını desteklemesi sonucu yükseldi

Altın vadeli kontratları, yatırımcıların dikkatlerini küresel enerji piyasasındaki kargaşanın etkilerine ve buna bağlı olarak artan riskten kaçış eğilimine çevirmeleri ve altın destekli Borsa fonlarına (ETF) girişlerin sürmesi ile birlikte yükseldi.

Piyasalar, ham petrol fiyatlarının bu hafta tarihte ilk kez sıfır seviyesinin altına inmesinin ve kayıpların Çarşamba günü tekrar hızlanmasının ardından doldukça tedirgin. Petrol fiyatlarındaki bu hızlı düşüş tüm dünyada, koronavirüs pandemisinin zirve yapmış olabileceğine ilişkin işaretlere karşın, büyük ekonomilerin tekrar başlamasına yönelik çabaları raydan çıkarabilecek deflasyon riskini artırıyor.  

Altın fiyatları bu yıl, yatırımcıların riskten kaçınmaları ve merkez bankaları ve hükümetlerin koronavirüsün ekonomiler üzerindeki etkilerini dengeleyebilmek için teşvik paketleri açıklamaları ile birlikte yüzde 12 yükseldi. Kurumlaın fiyat tahminleri, rekor zirvelerin görülebileceğini işaret ediyor. Bank of America Corp., 18 aylık altın fiyat tahminini ons başına 3,000 dolara çıkardı. Bu seviye 2011’de görülen tüm zamanların en yüksek seviyesinin 1,000 üzerinde. Altın destekli ETF’lerdeki altın varlıkları Salı günü itibariyle üst üste 22 gündür artıyor.

Singapur’da Phillip Futures Pte’nin emtiadan sorumlu kıdemli yöneticisi Avtar Sandu, hazırladığı notta, “Covid-19’dan dolayı meydana gelen talep çöküşü gözardı edilemez. Finans piyasalarında volatilite yüksek kalmaya devam ediyor ve değerli metaller, özellikle altın, iyi bir hedge olmayı sürdürüyor,” dedi ve “Altın, yoğun teşviklerden dolayı para birimlerinin değer kaybetmesi nedeniyle güvenli liman olarak kalmaya devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Vadeli altın kontratları Comex piyasasında yüzde 1.5 yükselerek ons başına 1,713.80 dolara kadar çıktıktan sonra Singapur saati ile 11:52’de 1,702.80 dolara geldi. Fiyatlar geçen hafta 1,788.80 dolar ile yedi yılın zirvesini gördü. Spot altın fazla değişmeyerek ons başına 1,682.44 dolarda kaldı.

Sydney’de ABC Bullion küresel genel müdürü Nicholas Frappell, “Ham petrolde talep çöküşü, ekonomik görünüm açısından, S&P 500 Endeksi’ne nazaran daha güvenilir bir sinyal olabilir,” dedi ve zayıf ekonomik görünümün altın için destekleyici bir faktör olduğunu sözlerine ekledi.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.7 düşerken, platin yüzde 0.5 yükseldi. Paladyum ise, dün üretici MMC Norilsk Nickel PJSC’nin piyasadaki açıkların koronavirüsten dolayı talepteki çöküş nedeniyle ortadan kalkmak üzere olabileceğini açıklaması ile yüzde 11 düştükten sonra yüzde 1.6 yükselerek ons başına 1,964.15 dolara tırmandı.

piyasafx

TCMB’den swap hamlesi

Previous article

Dolar önemli paralar karşısındaki kazançlarını 3. güne taşıdı

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler