Piyasalar

Apple’ın yeni ekonomik telefon modeli SE2’de tedarik sorunu yaşanabileceği iddiası

0
People enter the Nassau County Mega Job Fair at Nassau Veterans Memorial Coliseum in Uniondale, New York October 7, 2014. REUTERS/Shannon Stapleton

Apple (NASDAQ:AAPL)’ın Covid-19 salgını nedeniyle yeni çıkarmayı planladığı daha küçük ebatlı ve düşük fiyatlı yeni modelinin tedariğinde zorlanabileceği ileri sürüldü.

Japonya’nın güvenilir ekonomi gazetelerinden Nikkei’de yer alan bir habere göre iPhone SE2 ya da iPhone 9 olarak bilinen yeni modelin seri üretiminde sıkıntılar yaşanabilir.

Öte yandan daha önceki haberler de Amerikalı teknoloji devinin yeni telefonu planlanan takvime uyun olarak mart ayı sonunda satışa sunacağı rapor edilmişti.

Koronavirüs kaynaklı salgın nedeniyle yaşanan problemlere rağmen şirketin telefonu zamanında piyasaya sürülebileceği düşünülüyor.

Fakat Nikkei Apple’ın her ne kadar telefonları vaktinde satmaya başlasa da seri üretim konusunda zorlanacağını ve yeterli sayıda ürünü raflara koyamayacağını yazdı.

Teknoloji devi tedarikçilerin yılın ilk yarısında 15 milyon adet telefon üretmeleri talimatı vermişti ve seri üretime şubat ayı sonunda başlanması planlanıyordu. Fakat şu aşamada bunun mart ayı sonundan önce başlaması beklenmiyor.

Apple’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı salgın nedeniyle büyük ihtimalle satış hedeflerini tutturamayacağı açıklaması da bu iddiaların doğru olabileceği olasılığını artırıyor.

Amerikalı dev için hem önemli bir pazar hem de ana üretim üssü olan Çin’de patlak veren salgın nedeniyle şirket bir çok mağazasını kapatmak zorunda kalmış ve fabrikalar da aksaklıklar yaşanmıştı.

piyasafx

PİYASALAR-Dolar/TL’yi jeopolitik riskler ve virüs endişeleri baskılıyor, TCMB ve Fed ardından kur yükselişte

Previous article

Kısa vadeli dış borç stoku Aralık’ta 118,2 milyar dolar oldu

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Piyasalar