Genel

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

0

Fed Başkanı Jerome Powell, Covid-19’un canlanma ihtimaline dair endişeler arasında Kongreye ifade sunacak. ABD’nin perakende satışları, hisse senetlerindeki son artışların sürdürülebilir olup olmadığını görmek isteyen yatırımcıların yakın takibinde olacak. İngiltere ekonomisinin Nisan ayında %20’den fazla küçüldüğünü gösteren bir raporun ardından İngiltere Bankası’nın teşvik programını yükseltmesi bekleniyor. Ve AB ile yeni Brexit görüşme turu ve pandemi toparlanma fonu teklifini tartışmak üzere gerçekleşecek bir zirve ile yoğun bir hafta bekliyor.

Yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

  1. Powell’ın ifadesi

Fed Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının yarı yıllık para politikası üzerine Salı ve Çarşamba günü Kongre önünde ifade verecek. Yatırımcılar, Fed’in ekonomiye ve tahvil alım ve borçlanma programlarına ilişkin görüşleri için takipte olacak.

Geçen hafta Fed, koronavirüs pandemisinin etkilerinden uzun sürede toparlanacak bir ekonomi için yıllar süren olağanüstü destek planları yaptığına işaret etmişti. Politikacılar, 2020 yılında ekonominin %6,5 küçüleceğini ve işsizlik oranının yılsonunda %9,3 olacağını öngörüyor.

  1. ABD perakende satışlar, işsizlik başvurusu verileri

ABD’nin Mayıs ayı perakende satış verileri Salı günü yayınlanacak. Nisan ayı perakende satışları %16,4 ile rekor bir düşüş yaşasa da neyse ki bu en alt nokta idi ve ekonomistler, karantinaların sona erdiği bir ortamda %8 toparlanma bekliyor.

İlk işsizlik başvuruları Perşembe günü yayınlanacak. Geçen haftaki başvurular, işe alımların yavaş yavaş başlamasıyla art arda onuncu haftalık düşüşünü kaydederek 1,5 milyon oldu. Başvurular yavaşlasa da işsizlik oranı %13,3 ile tarihi seviyelerde.

Takvimde ayrıca endüstriyel üretim ve konut başlangıçları verilerini de içeriyor.

  1. Değer hisse senetlerindeki sıçrama kalıcı olabilir mi?

ABD ekonomisi koronavirüsün büyük durgunluğundan iyileşmeye başlarken bazı fon yöneticileri, son ralli sırasında düşük performans gösteren değer hisselerine dikkat çekti.

Değer hisse senetleri on yıldan fazla süren ve bu yıl sona eren boğa piyasası sırasında büyüme hisselerinden daha düşük bir performans sergileme eğilimi gösterdi.

Bu model kısa süre önce kendini tekrar öne çıkardı: S&P 500 Değer endeksi geçen ay %4,5 artarken S&P 500 Büyüme endeksi %5 kazandı.

Ancak ekonomik görünüme veya pandeminin gidişatına ilişkin artan belirsizlik, yatırımcıların son aylarda performans sergileyen büyüme şirketlerine yönelmesine neden olabilir, bu nedenle yatırımcılar bu haftaki ekonomi verilerini dikkatli izleyecek.

  1. İngiltere Bankası teşvik tedbirlerini genişletecek

Tüm merkez bankaları koronavirüs pandemisinin ekonomik sonuçları ile savaşıyor ancak İngiltere Bankası’nın (BoE) bir de Brexit derdi var. Nisan ayında GSYH’nin %20 düşüş yaşaması ile İngiltere ekonomisi 2002’deki seviyesine geriledi; bu yıl, 300 yılın en büyük daralması yaşanabilir.

BoE’nin Perşembe günkü toplantısında, Mart ayındaki genişleme ilanına ek olarak teşvik programını 150 milyar sterlin daha artırması bekleniyor ve bazı analistler, bu rakamın 200 milyar sterline bile çıkabileceğini düşünüyor.

Mevcut alım oranı, gelecek birkaç ay boyunca sınırına gelecek gibi görünüyor ve bir artış ile politikayı sona erdirme veya tahvil alımını azaltma tartışmalarını önlemeye yardımcı olacaktır.

İngiltere ayrıca işsizlik, enflasyon, perakende satışlar ve konut fiyat enflasyonu verilerini de paylaşacak.

  1. AB’de yoğun hafta

AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen, Brexit sonrası ilişkiler üzerine duraksayan görüşmeleri yeniden canlandırmak üzere Pazartesi günü Başbakan Boris Johnson ile görüşecek. Serbest ticaret anlaşması konusunda şimdiye kadar bir ilerleme olmadı ve anlaşmaya varmak için 2020 sonu olan son tarihi uzatmak için pek zaman kalmadı.

Perşembe ve Cuma günü AB liderleri, pandeminin verdiği ekonomik zararı telafi etmek için önerilen toparlanma fonunu tartışmak üzere toplanacak. Çoğu üye bu fonu desteklese de “Tutumlu Dörtlü” adı verilen bir grup – Hollanda, Avusturya, Danimarka ve İsviçre – şüpheli olmaya devam ediyor. Teklifin başarılı olması için herkesin kabul etmesi gerekli ve her gecikme, euro için majör bir aksilik olacak.

Investing.com

piyasafx

Bitcoin 9,359 dolara geriledi, CME vadelileri yüzde 1.9 ekside

Previous article

Euroda kayıpların henüz sona ermediği kaydediliyor

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel