Haberler

Döviz – Yen 9 Ayın Düşük Seviyesinde, Euro Zayıf

0
Currency

Çin’in koronavirüsün ekonomik etkilerini etkisizleştirmek için adım atmaya devam edeceğine ilişkin beklentiler risk iştahını destekledi ve Perşembe günü güvenli liman yen, dolar karşısında 9 ayın düşük seviyesine geriledi.

Dolar yen karşısında 2019 Mayıs ayından beri gördüğü en yüksek seviye yakınlarında, 111,69 puanda işlem gördü. Yen Çarşamba günü Ağustos ayından beri yaşadığı en büyük tek günlük kaybı gördü ve %1,3 geriledi.

Yeni koronavirüs vaka sayılarındaki düşüş ikinci günde de devam etti.

Çin merkez bankası Perşembe günü gösterge kredi faizini düşürdü ve iş hayatındaki faaliyetsizliğin ve seyahat kısıtlamalarının etkisini kısıtlamayı amaçlayan tedbirlere yenisini ekledi.

Yuan indirimin ardından dolar karşısında hafifi bir düşüş yaşadı.

Çin Perşembe günü, kısmen raporlama yöntemindeki değişimden dolayı yeni virüs vakasında büyük bir düşüş olduğunu raporladı ancak bu veriler risk iştahını destekledi.

Euro 2017 Nisan ayından beri gördüğü zayıf seviye yakınında, 1,0788 puanda işlem gördü. Tek döviz, Euro bölgesine ait bir dizi zayıf ekonomi verisinin para politikasının daha uzun süre boyunca gevşek kalacağına ilişkin spekülasyonları desteklemesinin ardından, düşüş baskısı altına girdi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Ocak ayı toplantı tutanaklarını yayınlayacak.

Çarşamba günü yayınlanan son Fed toplantısına ait tutanaklar, virüs salgınının yol açtığı yeni riskler kabul edilirken politikacıların faizleri bu yıl sabit tutma yetisine ilişkin temkinli bir iyimserlik sergilediğini gösterdi.

Amerikan doları endeksi dört ayın yükseği 99,69 puan civarında gezindi. Avustralya işsizlik oranının Ocak ayında beklenmedik bir artış yaşamasının ardından Avustralya doları karşısında pek çok ayın yükseğine dokundu.

Yeni Zelanda doları da Amerikan doları karşısında zayıfladı.

Diğer yandan, artış göstermesi beklenen İngiltere perakende satışlar verisi öncesinde sterlin hafif bir düşüşle 1,2898’e geriledi.

Seçim sonrası ekonomik desteğin, Brexit sonrasında gelecek ticari ilişkilere dair İngiltere ve AB arasındaki müzakerelere ilişkin endişeleri telafi etmesi beklenirken Çarşamba günü sterlin düşüş yaşadı.

piyasafx

Jeopolitik risk ve azalan faiz getirisi Dolar/TL’deki yükselişi hızlandırdı

Previous article

Yurt içi yerleşiklerin döviz hesapları son haftada 379 milyon dolar azaldı

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Haberler