GenelHaberlerPiyasalar

Dolar Fed’le sert dalgalandı

0

Dün Fed’in beklenenden erken gelen faiz indirimiyle akşam saatlerinde dolar/TL anlık olarak 6.16’dan 6.03’e kadar geriledi. Daha sonra ise 6.09’da dengelendi. Dolar yeni güne de 6.1124’ten başladı. Bu faiz indirimine rağmen kurun yönünü koronavirüs salgını ve Suriye’deki gelişmeler belirlemeye devam ediyor

Dün küresel borsalarda Fed’in faiz indirimine gideceği beklentisiyle hızlı yükselişler yaşanmıştı. Beklenti Fed’in 18 Mart’ta 50 baz puanlık indirime gideceği yönündeydi. Ancak Fed bu tarihi beklemeden dün sürpriz bir şekilde 50 baz puanlık indirim yaptı. 

Bu kararın açıklanmasının ardından gün içerisinde bir hayli dalgalı bir seyir izleyen dolar/TL 6.16’lardan 6.03’e kadar geriledi. Ardından 6.09’da dengelendi. 

Dolar yeni 6.1124 liradan başladı. Normalde Fed faiz indirdikten sonra dolarda bir süre zayıflama olurdu. Ancak Fed’in son kararını olağanüstü koşullar altında aldığını unutmamak gerekiyor. Fed’i acele bir indirime götüren koronavirüs salgını ve salgının ekonomik etkileri oldu. 

AŞI BULUNMADI SADECE FAİZ İNDİ

Fed’in faiz indirimi doğal olarak virüse karşı aşı bulunmasıyla eşdeğer tutulmuyor. Diğer bir deyişle salgının yarattığı ekonomik tehdit halen varlığını sürdürüyor. 

Bunun yanında Türkiye’de ‘Suriye’ gerginliği de piyasları tedirgin etmeye devam ediyor. Bu sebeplerle kurun yönünde hem koronavirüs salgınının yayılma hızı hem de Suriye konusunda Rusya ile Türkiye’nin karşılıklı atacağı ya da atmayacağı adımlar etkili olmaya devam edecek. 

piyasafx

Kısa vadeli dış borç stoku Aralık sonunda 118.2 milyar dolar oldu

Previous article

Mark Mobius: Altın daha da yükselebilir

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel