HaberlerPiyasalar

Dolar risk iştahının azalmasıyla önemli paralar karşısında yükseldi

0

Haber Kaynağı: bloomberght.com

ABD Doları, yatırımcılar ABD ve Çin’den bu hafta gelecek bir dizi ekonomik veriye hazırlanırken risk iştahının azalmasıyla önemli paralar karşısında geriledi

Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları, hisse senetlerindeki kayıpların risk iştahını azaltması ve yatırımcıların ABD ve Çin’den bu hafta gelecek bir dizi ekonomik veriye hazırlanmasıyla geriledi.

Avustralya Doları, ABD hisse senedi vadelilerinin düşmesi ve traderların koronavirüsle ilgili gelişmeleri değerlendirmesiyle, yedi günlük yükselişini sona erdirdi ve yen yükseldi. Ham petrol fiyatlarında önceki seansta görülen düşüş endişeleri artırdı.

Traderlar, küresel ekonomik görünüm hakkında daha net bir resim görmek için Wall Street şirketlerinden gelecek kar rakamları ile bu hafta açıklanacak ABD işsizlik haklarından yararlanma başvurusu ve Çin sanayi üretimi gibi verileri bekliyor.

Hong Kong’da Credit Agricole CIB Döviz stratejisti David Forrester, “Hem Avustralya Doları hem de Yeni Zelanda Doları bu hafta gelecek önemli veriler ve gerçekleşecek olaylar dikkate alındığında biraz fazla yükseldi. Risk iştahının bir kısmı masadan kalkıyor.” dedi.

Avustralya Doları/ABD Doları yüzde 0.5 düşüşle 0.6409 seviyesinden işlem gördü. Yeni Zelanda Doları/ABD Doları yüzde 0.6 düşüşle 0.6073’ten işlem gördü.

Asya’da bulunan traderlara göre Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları, kaldıraçlı offshore fonların yen karşısında satışa geçmesiyle kayıplarını artırdı. Dolar/yen paritesi yüzde 0.1 düşüşle 107.12 seviyesinden işlem gördü.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY) yüzde 0.1 tırmandı. ABD’de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 1 baz puan düşüşle yüzde 0.75 oldu.

piyasafx

Petrol dünkü sert düşüşün ardından hafifçe yükseldi

Previous article

Türkiye Varlık Fonu ekonomiye destek sağlayacak

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler