Piyasalar

Dolar/TL düşüşe geçti

0

Haber Kaynağı: bloomberght.com

Dolar/TL Ağustos 2018’den beri en yüksek seviyelerde kalmaya devam ediyor

Önceki gün koronavirüs vakalarının azaldığına dair küresel piyasalardaki iyimserlikle 6.70’e kadar gerileyen ancak burada tutunamayan kur yeniden yükselişe geçti. Dolar bu sabah TL karşısında 6.7929’a kadar yükseldi ardından düşüşe geçti ve 6.73’e çekildi.

Fed’in dün yayınladığı Mart ayı toplantı tutanakları yetkililerin koronavirüsün ekonomiye etkilerine dair endişeli olduğunu gösterdi. Üyeler gelecek birkaç haftada ekonomik görünümün kötüleşeceği şeklinde görüş bildirdi. Tutanakların piyasalar üzerindeki etkisi sınırlı oldu. 

KÜRESEL PİYASALARDA GÜNDEM YOĞUN

Yurt içinde bugün önemli bir veri akışı bulunmazken ABD’de işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek. Başvurular ülkede virüs nedeniyle işyerlerinin kapatılması ve artan işten çıkarmalarla geçen hafta altı milyona ulaşmıştı. Başvuruların bu hafta da beş milyon olması bekleniyor. 

Kısa vadede TL’nin performansında küresel risk iştahının belirleyici olması bekleniyor. Fed Başkanı Jerome Powell, TSİ 17:00’de  bir webcast gerçekleştirerek ekonomik duruma ilişkin bilgilendirme yapacak.

Bugünkü OPEC+ toplantısına dair açıklamalar ve koronavirüs salgınına dair hükümetlerin atacağı adımlar da piyasaların radarında  olacak.

Ünlü Menkul Değerler bir notunda kura dair “Gelişmekte olan ülke para birimleri bu hafta dolar karşısında ağırlıklı olarak ılımlı bir görünüm sergilerken TL’de ise tam tersi bir durum söz konusu. Hafta başında küresel risk iştahının iyimser seyrine rağmen TL’nin kalıcı şekilde güç kazanamaması risklerin arttığına yönelik sinyaller vermeye başlamıştı. Bu duruma paralel olarak kurun 6,79’un üzerini test etmeye başladığını görüyoruz. 6,75’in üzerinde risklerin yukarı yönlü olduğunu düşünürken 6,80 ve 6,84 seviyelerini sonraki direnç noktaları olarak görüyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

piyasafx

Altın “güvenli liman” alımları ile haftayı kazançla geçmeye yöneldi

Previous article

Dolar/TL dünkü sert düşüş sonrası yükselişte

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Piyasalar