Haberler

Dolar/TL Fed’in adımıyla düşüşe geçti

0

Haber Kaynağı: bloomberght.com

Gün boyu yükseliş ve düşüş arasında dalgalanan dolar FED’in aksiyonuyla 6.55’e çekildi

Dün yüzde 2’ye varan artışla 6.58’e kadar yükselen dolar bu sabaha da yükselişle 6.58’de başladı. Kur saat 10:20’de 6.6007’yi test etti, daha sonra 6.56’ya çekildi. 

ABD Merkez Bankası’nın bugün yabancı Merkez bankalarına dolar sağlamak için geçici repo imkanın devreye almasıysak urda düşüş hızlandı, saat 16:18’de 6.5534’e geriledi. 

Dolar/TL  FED’in sınırsız tahvil alım adımının risk iştahını artırmasıyla geçen hafta 6.38’e kadar gerilemiş ancak koronavirüs endişeleriyle 6.60’ın üzerini test etmişti. 

ABD Borsaları açıklanan devasa teşvik paketinin etkisiyle dün kayıplarının bir kısmını telafi ederek günü yükselişle tamamladı. Dün BIST 100 Endeksi ise günü sınırlı düşüşle tamamladı. Asya borsaları bu sabah karışık seyir izledi. 

Yurt içinde bugün Şubat ayı dış ticaret dengesi, ABD’de konut fiyat endeksi takip edilecek. Ekonomik verilerin yanı sıra virüs salgınına yönelik gelebilecek haber akışları piyasa fiyatlamaları açısından belirleyici olacak. 

Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge kurda son bir haftadır yukarı yönde hareket olduğunu, petroldeki çekilme ve hafta sonu Güney Afrika’nın not indirim haberinin gelişen piyasa para birimleri ve Lira’ya olumsuz yansıdığını, çeyreksel kapanış nedeniyle yerli kurumsal talebinin kurda yukarı harekete neden olabileceğini kaydetti. 

Garanti Yatırım bir notunda kura dair “Yurt içinde ekonomik aktiviteler tüm dünyada olduğu gibi büyük oranda yavaşlamış durumda ve bu gidişat büyüme ve işsizlik rakamlarında olumsuz biçimde önümüzdeki dönemde karşımıza çıkacak. Aynı zamanda düşen petrol fiyatları ve azalan talep faktörleri neticesinde yurt içi enflasyon rakamlarının düşmesi ve yıl sonu enflasyon beklentilerinin önemli ölçüde aşağı çekilmesi gündeme gelebilir. Moody’s Güney Afrika’nın kredi notunu ‘yatırım yapılabilir’ seviyesinin altına indirdi bununla birlikte oluşan baskı ile TL’de dün %1.7 değer kaybı izlendi. Spot USDTRY; 6.60 – 6.62 seviyeleri gün içi direnç olarak, aşağıda ise 6.54 – 6.51 seviyeleri destek olarak kullanılabilir.” yorumunu yaptı. 

piyasafx

ABD hisseleri verilerin beklentilerin üzerinde gelmesi ile yükseldi

Previous article

ABD işsizlik maaşı başvurularında yeni rekor bekleniyor

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler