Genel

Döviz kredisi kapamaya yeni düzenleme

0

Haber Kaynağı: bloomberght.com

Döviz cinsi ticari kredilerde erken ödeme ücreti, erken ödenen tutarın yüzde 2 ila 3’ünü geçemeyecek. Söz konusu oran Türk lirası kredilerde yüzde 1 ila 2’si oranında uygulanıyor

Döviz cinsi veya dövize endeksli ticari kredilerde, erken ödeme ücreti, vadesine göre erken ödenen tutarın %2’si veya %3’ünü geçemeyecek.

Karar, Resmi Gazete’de yayımlanan Merkez Bankası tebliği ile duyuruldu. Tebliğe göre, ticari TL kredilerin erken ödeme şartlarında herhangi bir değişiklik öngörülmedi.

Bu kredilerde erken ödeme ücreti, erken ödenen tutarın, kalan vadesi 24 ayı aşmayan kredilerde %1’i olacak uygulanıyor. Kalan vadesi 24 ayı aşan kredilerde ise alınabilecek ücret yüzde 2 seviyesinde. Son tebliğ ile döviz kredilerinde söz konusu oranlar birer puan artırıldı.

Merkez bankasının son düzenlemesi, döviz kredilerinin erken kapatılmasına yönelik son bir hafta içinde atılan ikinci adım olması açısından dikkat çekiyor.

Cumartesi günü de döviz kredilerinin kapatılması için verilen Türk Lirası kredilerinin tamamının referans kredi büyüme oranı hesabından çıkarılması kararlaştırılmıştı.

piyasafx

Dolar/TL 6.20’yi test etti

Previous article

Dolar kritik seviyeyi virüsle aştı

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel