Haberler

Altın Fiyatları Çin’in Ekonomi Desteklemek İçin Gösterge Faizinde Yaptığı İndirimin Ardından Sakin

0
FILE PHOTO: Marked ingots of 99.99 percent pure gold are placed in a cart at a plant owned by Krastsvetmet, one of the world's biggest manufacturers of non-ferrous metals, in Krasnoyarsk, Russia April 9, 2019. REUTERS/Ilya Naymushin/File Photo

Çin, ekonomiyi desteklemek için gösterge kredi faizini düşürdüğü için altın fiyatları Perşembe günü sakin seyretti.

Nisan vadeli altın 1.611,15 dolarda değişmedi.

Perşembe günü Çin Halk Bankası (PBoC) bir yıllık kredi ana faiz oranını (LPR) 10 puan düşürerek önceki ay sabitlediği %4,15 puandan %4,05’e düşürdü.

Beş yıllık LPR 5 puan düşürülerek %4,80 puandan %4,75’e çekildi.

Bu karar, ülkede 2.000’in üzerinde insanın hayatına mal olan ve neredeyse 75.000 kişiye bulaşan yeni koronavirüs salgınının, Çin’deki iş hayatı ve fabrika faaliyetinde geniş çaplı bozulmalara yol açmasının üzerine verildi.

Altın, virüsün ekonomik etkisine dair endişeler arasında bu yıl şimdiye kadar %6 üzerinde artış yaşadı. Bu haftanın artışını takiben sarı metal, şimdi 2013 Şubat ayından beri gördüğü en yüksek seviyeye yakın.

Diğer yandan ABD Fed’in son toplantısına ait tutanaklar, yetkililerin faizleri aylarca değiştirmeden bırakabileceğine işaret etti.

Altın fiyatları ve ABD doları bu gelişmelere pek tepki vermedi.

Amerikan Doları’nın diğer 6 majör döviz karşısındaki performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi 99,642 puanda işlem gördü.

piyasafx

“Çin elektrikli otomobil teşviklerini uzatmayı değerlendiriyor”

Previous article

Tokyo Borsası yükselişle kapandı

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Haberler