Haberler

Petrol, Ham Petrol Stoklarında Beklenenin Üzerinde Yaşanan Artışa Rağmen Yükseldi

0
Бочки на заводе Pertamina в Чилачапе 6 ноября 2017 года. Antara Foto/Rosa Panggabean/ via REUTERS

Amerikan Petrol Enstitüsü (API) ham petrol stoklarında beklenenin üzerinde bir artış raporlamasına rağmen petrol fiyatları Perşembe günü yükseldi.

ABD WTI %0,5 artışla 53,77 dolar olurken Brent %0,4 yükselişle 59,34 dolara ulaştı.

ABD ham petrol stokları geçtiğimiz hafta 4,2 milyon varil artış yaşadı. Analist beklentileri 2,5 milyon varil artış olduğu yönündeydi.

Analistler Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) yarınki raporunda 2,6 milyon varil artış raporlayacağını düşünüyor. EIA rakamları yerel saat ile 11.00’da paylaşılacak.

Libya’daki arz sıkışması ve Rusya’nın enerji firması Rosneft’in bir birimine yönelik uygulanan ABD yaptırımları ile ilgili endişeler, petrol piyasaları için bugünün kuyruk rüzgârı olarak görülüyor.

Bir gün önceki raporlara göre, General Halife Haftar öncülüğündeki Libya Ulusal Ordusu’nun Trablus Limanı’ndaki bir Türk gemisini yok etmesinin ardından Libya ile yapılan ateşkes görüşmeleri bozuldu. Bloomberg’e göre limanın silah ve mühimmat taşıdığı söyleniyor.

Chicago Price Futures Group analisti Phil Flynn bir Bloomberg haberinde Libya’nın günde 1,2 milyon varil petrol ihraç ettiğini söyledi. “Bu, günlük 400.000 varil ila 1 milyon varil arasındaki talep kaybı tahmininin üzerinde. Gerçek talepteki bozulma ne olursa olsun Libya’nın bundan fazlasını telafi edeceği ve yıllar sonra Libya petrol ihracatının çevrimiçi olma ihtimalinin önemli ölçüde azalmış olduğu açık.”

Öte yandan ABD, Venezuela’daki Nicolas Maduro rejiminin ve onun devlete bağlı petrol şirketinin ellerini bağlamak için Rusya’nın en büyük petrol üreticisi Rosneft’in bir birimine yaptırım uyguladığını söyledi.

Petrol, Ham Petrol Stoklarında Beklenenin Üzerinde Yaşanan Artışa Rağmen Yükseldi
piyasafx

UBS: Altın haftalar içerisinde 1,650 dolara ulaşabilir

Previous article

Goldman Sachs: Piyasa, coronavirüs riskini küçümsüyor, düzeltme mümkün

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Haberler