Haberler

Jeopolitik risk ve azalan faiz getirisi Dolar/TL’deki yükselişi hızlandırdı

0
15/04/2015. REUTERS/Murad Sezer

TCMB, dün gerçekleşen PPK toplantısında bir haftalık repo faizini 50 bp indirdi. Ocak toplantısında 75 bp faiz indiren merkez, karar metninde politika faizinde ölçülü indirime gidileceğini belirtmişti. Dünkü toplantı merkezin Temmuz’da başlayan indirimleri içerisindeki en düşük oran oldu ve merkez metine “daha” ifadesini ekleyerek bundan sonraki adımların yavaş olacağını işaret etti.

Merkezin faiz indirimleri ile mevduat ve reel faiz getirilerinde de ciddi düşüşler yaşanıyor, ayrıca faizin enflasyonun altında kalması da negatif faize neden oluyor. Bu gelişmeler TL’nin cazibesini sınırlandırıyor.

Öte yandan yurt içinde İdlib konusunda tansiyonun yüksek olması da TL üzerinde jeopolitik baskıya nede oluyor. Rejim güçlerinin saldırılarının ardından gerilimin iyice arttı ve hem bu saldırılar hem mutabakatın aşılmış olması hem de sınıra yaklaşan yüz binlerce sivil, Türkiye için büyük risk oluşturuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Türkiye’nin planını yaptığını ve bir ce ansızın harekata başlanabileceğini belirtti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da bugün Soçi ve Astana sürecinden olumlu neticeler almıştık, ancak sahada saldırganlık sürerken bu sürecin işlemesi zor oluyor, açıklamasında bulundu.

Son gelişmeler TL üzerinde baskıya neden olurken küresel piyasalarda ise dolar son 4 ayın en yüksek seviyesine çıktı. ABD Dolar Endeksi ’deki yükseliş ve artan dolar talebi ile gelişen ülke paraları değer kaybediyor, ancak TL, belirttiğimiz gelişmeler nedeniyle daha kırılgan ve negatif ayrışıyor.

Dün PPK kararı sonrası 6,08’e çıkan ve günün devamında da 6,09’a yaklaşan USD/TRY kuru bugün 6,1030’a yükselmesinin ardından 6,09 üzerinde işlem görüyor. Kurda 6,09 direnci üzerinde 6,15 takip edilirken 6,04 ise destek olarak izleniyor.

piyasafx

Netflix, Türk yapımlarını 190 ülkeye tanıtacak yeni özelliğini bugün kullanıma sundu

Previous article

Döviz – Yen 9 Ayın Düşük Seviyesinde, Euro Zayıf

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Haberler