Haberler

PİYASALAR-Dolar/TL’yi jeopolitik riskler ve virüs endişeleri baskılıyor, TCMB ve Fed ardından kur yükselişte

0
عملات ورقية من الليرة التركية في اسطنبول يوم 21 اغسطس اب 2015. تصوير مراد سيزار - رويترز

Dolar/TL’de Suriye’ye kaynaklı artan jeopolitik endişeler ve küresel ekonomik aktiviteye koronavirüs salgının etkisinin artabileceğine yönelik beklentilerle yukarı yönlü baskı sürüyor.

Kur Mayıs 2019’dan beri güniçinde görülen en yüksek seviye olan 6.10’a kadar yükseldi. Yükseliş TCMB’nin dün 50 baz puanlık faiz indirimi ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) tutanakları sonrası geldi.

Dolar, Perşembe günü Japon yeninde ani ve sert bir düşüş olmasıyla Asya’daki fonları kendisine çekti. Yendeki sert düşüş, yenin güvenli liman konumunu sorgulatırken, yerel varlıklara sahip yatırımcıları ise kaygılandırdı. yen karşısında son altı aydaki en büyük kazanımını elde ederken, Euro EUR= ise 1.0798 dolar seviyesinde işlem gördü.

Salgın, küresel tedarik zincirlerini alt üst etti ve Çin’deki işyerlerinde ve fabrika faaliyetlerinde büyük çaplı bir aksamaya neden oldu ve yetkililerin koronavirüsün büyümeye yönelik olumsuz etkisini hafifletmek için son haftalarda politika önlemleri almaya sevk etti. Çin politika faizi olan borç verme faiz oranını (LPR) düşürdü. 28-29 Ocak tarihlerinde yaptığı toplantının dün yayınlanan tutanakları Fed yetkililerinin koronavirüs salgınının neden olduğu yeni riskleri kabul etseler de, bu yıl faiz oranlarını sabit tutabilme kabiliyetleri konusunda temkinli bir şekilde iyimser yaklaşım gösterdiler. gelişmelerde Suriye’ye yönelik endişeler de piyasada takip edilen konulardan biri ve baskı unsuru olmayı sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün TBMM’de yaptığı konuşmada Suriye’ye yönelik önceki operasyonların hemen öncesinde de söylediği “bir gece ansızın gelebiliriz” söylemini İdlib için de tekrarladı.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “TL’yi baskılayan bir kaç ana unsur söyleyebiliriz. Küresel nedenler arasında dolardaki kuvvetli seyir oldukça önemli. Dolar euro ve tüm EM’lere karşı bir süredir aralıksız değer kazanıyor. Fed tutanaklarının yeni bir faiz indirimini değerlendirmeye kısa vadede alacak gibi görünmemesi de TL negatif. Öte yandan koronavirüs salgının ekonomik etkisi ve yen gibi normalde güvenli liman olan bir para birimini bile virüse yakınlık nedeniyle baskılayabilmiş olması da TL negatif” dedi.

Bankacı diğer etkileri ise TCMB’nin faiz kararları sonrası EM’ler arasında “en iyilerden” “ortalamalara” kadar gerileyen beklenen enflasyona göre hesaplanan TL’nin reel getirisini ve artan jeopolitik endişeleri gösterdi.

TL’de kamunun son dönemde artan döviz arzı kurdaki yükselişleri sınırlayan lokallerin döviz alımları ise yükselişleri tetikleyen bir etken olmaya da devam ediyor.

Merkez Bankası (TCMB) enflasyondaki seyrin %8.2 seviyesindeki yıl sonu tahminiyle büyük ölçüde uyumlu olduğunu belirterek politika faizini “daha ölçülü” sözleriyle nitelendirdiği 50 baz puan indirimle %10.75 seviyesine çekerken, bankacılar metinde indirimlerin sona erdiğine dair bir ima olmadığını ifade ediyorlar. gelişmelerle dolar/TL9 ayın güniçi zirvelerinde baskı altında kalmayı sürdürüyor. Kur saat 0912’de 6.0890/6.0895 seviyesinde işlem gördü. Aynı saatte sepet bazında TL 6.3316/6.3323, euro/TL ise 6.5734/6.5751 seviyesinde bulunuyor.

Hafta boyunca izlenecek diğer gelişmeler arasında TBMM Genel Kurul’da görüşmeleri devam eden bankacılık kanununda değişiklik öngören kanun teklifi de yer alıyor. Teklifin bugün yasalaşması bekleniyor.

Öte yandan Erdoğan’ın kısa sürede sürecin tamamlanacağına yönelik açıklamaları ardından İş Bankası’nın ISCTR.IS hisse devri öngören bir düzenlemenin TBMM’ye gelip gelmeyeceği de piyasalarda takip ediliyor.

TCMB’nin tahvil portföyünü yaklaşık 20 milyar TL’den bilançosunun %5’ine yani 32-33 milyar TL’ye çıkarıyor olması tahvil piyasasını desteklese de son günlerde artan riskten kaçış düşüşü durdurmuş durumda.

Gösterge 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik getirisi geçen yıl Mayıs’ta %21 seviyesinden 10 puan geriledikten sonra sınırlı yükselişte. Önceki hafta Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik getiri %10.60 olurken dün son işlem %11.57 oldu.

Gösterge 2 yıllık tahvilde de seyir benzer şekilde. Ocak sonunda en son 2016 yılı son aylarında görülen %9.96 seviyesi test edildikten sonra getiriler yükselişte.Önceki hafta ortalama bileşik getiri %10.44 olurken dün son işlem %11.05 oldu.

piyasafx

Tokyo Borsası yükselişle kapandı

Previous article

Apple’ın yeni ekonomik telefon modeli SE2’de tedarik sorunu yaşanabileceği iddiası

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Haberler